Rozporządzenie EUDR. Praktyczne wyzwania dla branży spożywczej

29 czerwca 2023 r. w życie weszło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010.

Regulacje rozporządzenia EUDR zapobiec mają wprowadzaniu na rynek UE towarów związanych z wylesianiem i degradacją lasów lub ich eksportowaniu z Unii Europejskiej.


Stosowanie rozporządzenia EUDR dla dużych przedsiębiorstw i podmiotów handlowych ma rozpocząć się 30 grudnia 2025 r., a w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw regulacje stosowane mają być od 30 grudnia 2026 r.


Przygotowanie się do stosowania obowiązków wynikających z rozporządzenia EUDR niewątpliwie jest dużym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy będą zobowiązani przyjąć system należytej staranności, czyli zestaw procedur i środków zmierzających do zapewnienia zgodności z wymogami rozporządzania EUDR.


W połowie kwietnia 2025 r. Komisja Europejska opublikowała zaktualizowany pakiet wytycznych dotyczących praktycznego stosowania rozporządzenia EUDR oraz przedstawiła środki upraszczające w zakresie stosowania nowych regulacji mających przeciwdziałać wylesianiu. Uproszczenia mają zostać uzupełnione o akt delegowany, którego projekt przekazano do konsultacji publicznych.


Zapraszamy do lektury artykułu, który dla czytelników "Food-Lex" opracowała Marta Warzańska, adwokat w Zespole Energetyki, Infrastruktury, Klimatu i Zamówień w kancelarii WKB Lawyers.

 

W artykule:

  • podstawowe informacje
  • wytyczne Komisji Europejskiej
  • dalsze prace nad ostatecznym kształtem regulacji dotyczących zakazu wylesiania

    Kwartalnik "Food-Lex" nr 2/2025 >> 


    kakaowiec