Udział PFPŻ ZP w Podkomisji stałej do spraw bezpieczeństwa żywności, eliminowania nieuczciwych praktyk w obrocie żywnością oraz sprzedaży bezpośredniej i handlu detalicznego produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnychPFPŻ ZP wzięło udział w sejmowej Podkomisji stałej ds. bezpieczeństwa żywności, eliminowania nieuczciwych praktyk w obrocie żywnością oraz sprzedaży bezpośredniej i handlu detalicznego produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych.Przedmiotem posiedzenia było rozpatrzenie informacji nt. stosowania nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych, którą przedstawili: prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Tomasz Chróstny oraz w imieniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Joanna Trybus, dyrektor Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.
Prezes UOKiK poinformował, że od 2017 r. zainicjowane zostały 22 postępowania ws. praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontaktową. W ich wyniku wydano 21 decyzji, a w 12 z nich przedsiębiorcy zostali zobowiązani do podjęcia odpowiednich działań, dzięki czemu uniknęli kar pieniężnych. W 9 przypadkach nałożono kary pieniężne w wysokości ponad 1 mld zł.
Na uwagę zasługuje wyrok z dnia 17.10.2024 r., w którym Sąd potwierdził linię orzeczniczą Prezesa UOKiK w zakresie warunków uzyskiwania rabatów handlowych. Została ustalona kara pond 506 mln zł.
Sytuacja dostawców produktów rolnych lub spożywczych uległa stopniowej poprawie od 2017 r. Problemem nadal pozostaje tzw. czynnik strachu, tj. obawa dostawców, że współpraca z UOKiK może oznaczać dla nich zakończenie współpracy z sieciami handlowymi.
J. Trybus z resortu rolnictwa podkreśliła, że jednym z priorytetów Polski w trakcie sprawowania Prezydencji w Radzie UE jest prowadzenie działań na rzecz wzmocnienia pozycji rolników/dostawców w łańcuchu dostaw żywności.
W wyniku prac Prezydencji Komisja Europejska przedstawiła 10.12.2024 r. propozycje legislacyjne w wyżej wskazanym zakresie. Jeden wniosek dot. zmian rozporządzenia 1308/2013 ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych (WOR) oraz w rozporządzenia (UE) 2021/2115 (dot. PS WPR) i 2021/2116 (finansowanie WPR). Drugi wniosek dot. współpracy pomiędzy organami w zakresie transgranicznego egzekwowania dyrektywy 2019/633 o nieuczciwych praktykach handlowych (UTP).
Polska Prezydencja przeprowadzi w czerwcu br. na posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa (SCA) dyskusję nt. doświadczeń państw członkowskich w eliminowaniu nieuczciwych praktyk w łańcuchu dostaw żywności i wdrożeniu dyrektywy 2019/633 oraz potrzeb jej zmian. Zainicjowana przez PL Prezydencję dyskusja ma na celu sformułowanie rekomendacji co zmiany unijnych przepisów w tym zakresie, które zostaną przekazane Prezydencji Danii.
Magdalena Osińska, dyrektor działu prawnego PFPŻ ZP w imieniu Federacji podniosła kwestie praktyk stosowanych przez grupy zakupowe utworzone przez podmioty handlu detalicznego. Przedstawiciele UOKiK i MRiRW zapewnili, iż znają ten problem, jest on zgłaszany przez inne kraje i będzie przedmiotem czerwcowej debaty na posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa.
 Zdj. Joanna Trybus, dyrektor Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich w MRiRW oraz Magdalena Osińska, dyrektor działu prawnego PFPŻ ZP |